Biyografi

Doğum yeri Tahran olan, Nilüfer Moayeri, "Sanat" ile ilk tanışması ilköğretim yıllarında Fransa'da özel sanat tarihi ve resim eğitimi aldığı yıllarda başlamıştır.

Londra ve İstanbul'da eğitimini devam ettiren Moayeri, Robert College'den mezun olduktan sonra, Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden sonra Lisansını MSÜ Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Kumaş Desenleri Anasanat Dalı'nda devam ettirmiştir. Master Programını İtalya Floransa'da Resim Bölümü'nde tamamlamıştır.

Yüksek lisansını "Moda ve tekstil" ve Doktorayı "Sinema TV" Bölümünden Beykent Üniversitesinde tamalamıştır.

1997 yılından bu yana, Pera Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Başkanlığı ve Pera Art Gallery Sanat Yöneticiliği görevlerini yürüten Moayeri, ayrıca yurtiçi ve yurtdışında tanınmış ve tanınmamış bir çok sanatçıya sergi düzenlenmesi ve sanat ürünleri konusunda danışmanlık yaparak bu sanatçıların Türk sanatseverleriyle buluşmasını sağlamıştır.

Resim çalışmalarına İstanbul'daki atölyesinden devam eden Moayeri, Türkiye'de ve yurtdışında bir çok sergi ve sanat fuarlarında eserleri ile yer almıştır. 2009 yılında açılan Kanada - Vancouver'daki Pera Art Gallery'nin de sanat danışmanlığını üstlenmiş ve her iki ülkede sergi organizasyonu, sanatçı danışmanlığı ve iyi bir modern sanat izleyicisi olarak sanat dünyasına yeni bir ufuk kazandırmıştır.

Tiyatro Pera'nın çok sayıda oyununda kostüm tasarımı da yapan Moayeri, 2009 yılında Tiyatro Dergisi ve Afife Jale Sanat Ödülleri'nde en iyi kostüm ödülüne aday olmuştur. Halen Türkiye ve Kanada'daki atölyelerinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma ve kişisel sergide ve bianelde eserleri yer almaktadır.